Pomáháme

Na pomoc těmto psům můžete přispět také do kasičky na všech akcích pořádaných Pesoklubem.

Na webu  Psi Dobříš najdete aktuální nabídku psů k osvojení, kteří čekají v dobříšském útulku.
Bližší informace vám podá správce Lucka Oplíštilová tel. 724 077 264

 

 

Co se zatoulanými a nechtěnými psy?

Snem každého „pejskaře“ jistě je, aby psí útulky, azyly a záchytné kotce zely prázdnotou a bylo možné je neprodleně zrušit. Bohužel realita je taková, že především začátkem roku tyto instituce po celé republice praskají ve švech. Ještě smutnější je fakt, že o zhruba polovinu psů se jejich původní majitel již nepřihlásí. Často jde o zvířata starší, handicapovaná či taková, na které si původní majitelé nenašli dostatek času, aby správně usměrnili jejich temperament.
Na Dobříši již několik let funguje psí útulek (dříve záchytné kotce Městské policie (http://www.psi-dobris.estranky.cz/)). Odchyt provádí na území města Dobříše strážníci Městské policie Dobříš, odchycení psi jsou pak ihned odvezeni do útulku. Poté jsou prohlídnuti veterinářem a po 3 týdnech (nejkratší možná lhůta) preventivně přeočkováni. O všech psech je vedena evidence a jsou tak snadno dohledatelní v případě, že se o ně jejich původní majitel i po delší době přihlásí.

Co tedy dělat, pokud se Vám pes ztratil?  

Nejdříve ztrátu ohlaste na městském úřadě, případně přímo na městské policii. Pokud byl Váš pes již odchycen a čeká v útulku, je nutné dostavit se na MP a zaplatit za psa poplatek, který zahrnuje veterinární ošetření a výdaje za stravu. V případě, že pes nebyl strážníky odchycen, bude evidována jeho ztráta.

Dalším důležitým krokem je obvolání okolních útulků a psích azylů, především velká plemena psů mohou za den urazit až desítky kilometrů.

Často se také vyplatí informovat o ztrátě veterináře, kynologické kluby a myslivecké organizace v okolí.

Posledním krokem je rozšíření informace mezi širokou veřejnost – nejlépe ve formě letáčků obsahujících základní informace o psovi (především zvláštní znamení), jeho kvalitní fotografii a kontakt na majitele.

V dnešní době na významu nabývají především internetové servery, které se ztrátami a nálezy psů zabývají – např. http://www.cz-pes.cz/sos-pes.php, na servery můžete vkládat již hotové letáčky nebo fotografie a text přidat samostatně. Stejně tak je vhodné rozšířit fotografie a informace o ztrátě psa na sociálních sítích jako např. Facebook. Stránky s touto tématikou je vhodné sledovat denně, často se totiž stává, že psa najde jiný pejskař a ponechá si ho u sebe, aniž by o tom místní úřad nebo MP informoval. Jedinou možností, jak se nálezce dozví, že se nejedná o psa vyhozeného, ale pouze zaběhnutého, jsou pak nezřídka tyto servery a sítě.

Jako vždy, i v této situaci platí, že nejvýznamnější je prevence! Proto nezapomínejte svým psím kamarádům pořídit známku, na které bude vyryto Vaše telefonní číslo a město, odkud pes pochází. Dále je také vhodné nechat u veterináře psa očipovat a čip především zaregistrovat např. v Národním registru majitelů zvířat – http://www.narodniregistr.cz/, jinak je čip nedohledatelný!

Závěrem bychom chtěli apelovat především na ty, kteří si chtějí pořídit psa, ať už domácího mazlíčka nebo hlídače a váhají, zda vybrat psa z útulku nebo od chovatele. Častým argumentem proti pejskům z útulku je fakt, že zde nenajdete čistokrevná plemena. To ovšem není pravda, psů je v útulcích mnoho, a pokud věnujete několik desítek minut hledání na internetových stránkách útulků, najdete i čistokrevné jedince. Existují také stránky věnované konkrétním plemenům v nouzi, např. severská plemena (hlavně malamuty a husky) najdete na  www.malamutrescue.webnode.cz Dalším mylným názorem je, že pouze štěně z útulku se dá vychovat. S trochou zkušeností není problém socializovat i staršího pejska. Navíc jsou tito psi vděční za vlídné zacházení a jsou na svého nového pána velmi fixovaní. Při výběru psa z útulku se ale neunáhlete, řada útulků nabízí možnost vzít si psa „na zkoušku“ na procházku a poznat ho trochu více, než se rozhodnete dát právě jemu nový domov. Unáhlený výběr a následný návrat psa do útulku je pro jeho psychiku velkou ranou.

2 thoughts on “Pomáháme”

  1. děkujeme za nabídku pomoci, uvítáme hlavně pomoc s venčením a socializací psů – stačí, když přijdete s pejsky „posedět“ do výběhu, ale je třeba domluvit se vždy s někým z ošetřovatelů, aby vám psa vydal, případně šel s vámi ještě s dalším pejskem na procházku, naše telefony najdete v kontaktech na webu, anebo zavolejte mně 777 166 632 klára, určitě se domluvíme. Jsou možné všední dny i víkendy, spíše odpoledne nebo navečer. Uvítáme také piškoty a jiné psí pamlsky. děkujeme.

Napsat komentář

Vítejte na stránkách dobříšských přátel psů!